FallinFlover Blog

Balkonlarımız İçin Çiçek İsimleri

Sardunya

Canlı çiçekler, hem balkonlarımızı süsledikleri, hem de hoş kokularıyla huzurlu olmamızı sağladıkları için, dış mekân dekorasyonunda idealdirler. Bu yazıda, uzun ömürlü balkon çiçeklerini tanıyacaksınız. Beğendiklerinizi kendi balkonlarınızda kullanabilirsiniz. Bu çiçeklerden bazılarının yaprakları kış aylarında ölürken, bazılarının yaprakları, yaz kış canlılıklarınız sürdürürler. Yaprakları ölen çiçeklerin gövdeleri ve kökleri, kış mevsimi boyunca dinlenir. 

 

Mine Çiçeği

Mine çiçeği: Köşeli sapı ve tüylü yapraklarıyla dayanıklı bir çiçek türüdür. Hoş kokusu sayesinde, bahçe ve balkonlarda özellikle tercih edilir. Çiçekleri değişik renklerde olabilir ama en yaygın olan mavi ve mordur.  Genel olarak bazıları yarı gölge istese de bütün türleri güneşi sever. İlk ekildiğinde her gün, sonraları haftada bir sulamak gerekir. Baharları budama ister. Kesinlikle küflü ortamlardan uzak tutmanız gerekir. Her türlü hava şartında yaşamını sürdürebilir. İsmi, kız çocuklarına en çok verilen çiçek isimleri arasındadır.

 

Sardunya

Sardunya: Güneş ışığını direk olarak almayı sevmez. Fazla miktarda soğuktan ve sıcaktan hoşlanmaz. Kötü etkileneceği için cereyandan uzak tutulmalıdır. Kışın ortam sıcaklığının on bir derecenin üstünde olması gerekir. Yaz sıcağına dayanabilmesi için üç dört günde bir sulanmalıdır. Saksısının çok sık değiştirilmemesi gerekir. Sulama işleminin periyodik olması ve hep aynı miktar suyla yapılması önemlidir.

Küpe Çiçeği: Asılarak yetiştirilebilen çiçek isimleri içinde yer alır. Soğuk havadan çok kolay etkilenen bir çiçek türüdür. Pek çok renkte açan ama kokmayan çiçekleri vardır. Serin ve doğrudan güneş almayan yerlerde yaşaması, rüzgâra maruz bırakılmaması gerekir. Gübresi ve suyu periyodik bir şekilde verilmelidir. Çimdikleme dediğimiz bir yöntem kullanarak uzun dalların daha da uzamasını engellersek, ona daha iyi bir gelişim sağlamış oluruz.


benjamin çiçeği

Benjamin: Ayçiçekleri gibi, gün ışığına doğru uzanma eğilimindedirler. Bunu engellemek için ara ara yönü değiştirilebilir. Çok çabuk etkileneceği için asla cereyanda bırakılmamalıdır. Bulunduğu yere kolay adapte olamaz. Bu yüzden, çok gerekmedikçe, yer değişikliğinden kaçınılmalıdır.  Herhangi bir eşyayla, sürekli teması engellenmelidir. Kışın soğuktan korunması ve az sulanması gerekir.

 

Japon Gülü

Japon Gülü: Kapalı ya da açık alanlarda yetiştirilebilen çiçek isimleri arasındadır. Bahçede büyütülenlerin boyu üç metreye kadar ulaşır. Diğer bir adı da Çin gülü olan bu çiçek, humuslu topraktan hoşlanır. Kırmızı, beyaz ya da sarı renkte çiçek açar. Güneşi ve temiz havayı çok sever. Bulunduğu ortamdaki sıcaklığın yedi derecenin üstünde olması gerekir. Fazla su, kurumasına neden olacağından, kurudukça sulanmalıdır.

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur. *