FallinFlover Blog

Beyaz Gülün Anlamı - Ne İfade Eder?

Beyaz Gülün Anlamı - Ne İfade Eder?

 

 

BEYAZ GÜLÜN ANLAMI

 

Beyaz renk, saflığı ve temiz duyguları ifade etmektedir. Beyaz gül de, duyguların en saf ve en temiz göstergesi olmuştur. El değmemiş güzellik her zaman beyaz gülün anlamı olmuştur. Aynı zamanda mavi gül gibi gizliliği de temsil etmektedir. Birçok eski medeniyet ve uygarlıklarda ilk gül türünün, beyaz gül olduğu söylenmektedir. Bu efsanelerde beyaz gülün kanla boyandığı veya öpülerek kırmızı halini aldığı belirtilmektedir. Bu hikayeler beyaz gülün saflığını bir kez daha göstermiş olmaktadır.

 

Beyaz Gül Aşkın En Eski Sembolüdür

 

Günümüzde aşkın sembolü olarak kırmızı güller bilinmektedir. Eski medeniyetlerde ise beyaz gül aşkın en saf ve temiz halini ifade etmektedir. Sevginin en derinden gösterildiği, karşı tarafın teslimiyetini belirtirdi. Beyaz gül düğün çiçeği olarak da bilinmektedir. Düğünlerde beyaz gülün kullanılmasının sebebi ise yeni başlangıçları ifade etmektedir. Beyaz gül yeniliğin temsilcisi olmuştur. Bununla birlikte beyaz gül, arkadaşlığı, saygıyı, umudu temsil etmektedir. Bunları temsil ederken altında masumiyeti, temizliği, saflığı belli etmektedir.

 

Gül Ailesi İçinde Beyaz Gül

 

Beyaz gül kendi familyası içinde bulunan diğer güller ile bir araya geldiğinde de anlamı değişebilmektedir. Beyaz ve kırmızı gül bir araya gelerek, gerçek anlamda bağlanmayı ifade eder. Düğünlerde eskiden beri kullanılan bir gelenek haline gelmiştir. Beyaz ve sarı gül, birlikte bulunduğunda bir ahengi temsil eder. Beraberliğin uyumunu, zevki sembolize etmektedir. Güller tek başına da birçok anlama gelir fakat bir araya geldiklerinde verdikleri anlamın derinliği ve boyutu artmaktadır. Aşkın saflığına ve temizliğine inanan herkes hayatlarının bir köşesinde beyaz güle ihtiyaç duymaktadır.

 

beyazgülanlamı

 

Eski tarihte beyaz gül aşkın sembolü olarak bilinmekteydi. Günümüzde ise beyaz gülün yerini kırmızı güller almaktadır. Kırmızı gül daha çok dikkat çekmektedir. Kırmızı gül, beyaz gülü arka plana atmıştır.

 

Beyaz gül, Hitler döneminde de ön plana çıkmıştır. Hitler’e karşı olan barış yanlısı bir örgüt bulunuyordu. Bu örgüt ismini “Die weiße Rose” olarak belirlemiştir. Almanca’da “beyaz gül” anlamına gelen bu kelime, barışın sembolü ve temsilcisi olmuştur. Beyaz gül, bulunduğu döneme göre anlam değişiklikleri göstermiştir. Ancak, saflık ve masumiyet anlamını hiçbir zaman yitirmemiştir.

 

 beyazgülanlamınedir

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur. *