FallinFlover Blog

Canlı gül nasıl saklanır ve taze tutulur? 6 ipucu!

Canlı gül nasıl saklanır ve taze tutulur? 6 ipucu!

Merhabalar, bu yazımızda canlı güllerinizi nasıl daha uzun süre taze ve diri tutabileceğinizi anlatacağız.  

 

Genel Bakış

Hediye gül aldığınızda, yüksek ihtimalle güllerinizi mümkün olduğunca uzun bir süre masanızda, evinizin güzel bir köşesinde ilk aldığınız gibi taptaze görmek isteyeceksiniz. Canlı güllerinizi hiçbir şey sonsuza kadar yaşatamayacak olsa da size daha uzun süre mutluluk verebilmeleri için normalden daha uzun bir süre ışıl ışıl kalmalarını sağlamak sizin elinizde. Size vereceğimiz basit tüyoları uygularken hediye güllerinizle ilgilenmenin keyfini yaşarken, bu güzel hediyeyi gönderen düşünceli ve kibar kişiyi de onore etmiş olacaksınız.

1. Güllerinizi özenle saklayın

İlk iş güllerinizi saklayacak bir vazo bulmak olmalı. Bu vazoyu güzelce temizleyin. Eğer bu vazoyu ilk kez kullanmıyorsanız, önceki kullanımdan kalan kirlerin çıktığından emin olun. Eğer önceki kullanımdan çiçek artıkları kalırsa, bu suyu kirletip güzel çiçeklerinizin ömrünü kısaltabilir. Vazoyu sıcak sabunlu suyla yıkayın ve kullanmadan önce durulayın.

2. Su sıcaklığına dikkat edin

Vazoyu 3/4'ünü dolduracak şekilde serin suyla doldurun. Sıcaklık, güllerin sapları için önemlidir. Taze gülleriniz için sıcak ya da soğuk değil, serin bir ortam hazırlayın. Böylece çiçekleriniz taze ve serin suyla beslenip daha diri görünecektir.

3. Su içmelerine yardımcı olun :)

Canlı gülSapları kesin. Keskin bir bıçak veya makas kullanarak, sapları 45 derece açıyla kesin. Kör kesiciler kullanırsanız, çiçeklerinizin narin gövdelerine zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve çiçeklerin hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları suyu almalarını zorlaştırırsınız.

4. Çiçeklerinizi sıcaktan koruyun

Size mutluluk vermelerine ihtiyaç duymadığınızda çiçeklerinizi soğuk bir yerde saklayın. Çiçekçilerin çiçekleri satmadan önce yaptıkları gibi, ömürlerini uzatmak için güllerinizi soğuk bir yerde, örneğin buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Muhtemelen çiçeklerinizi sık sık buzdolabına koyup çıkarmak istemeyeceksinizdir, yine de bir gün evden uzak kalacaksanız döndüğünüzde onları aynı ışıltıyla bulabilmek için buzdolabına saklamak iyi bir fikir olabilir.

5. Suyu taze tutun

Suyun düzenli olarak değiştirin. Bayatlamış suda saklanan güller hızla solacaktır. Suyunuzun gül ömrünü uzatmaya elverişli olmasını sağlamak için, her gün ya da iki günde bir taze suyla değiştirin.

6. Çürük kısımları koparın

Solgun tomurcukları ve yaprakları çıkarın. Birkaç solmuş çiçek parçasının gülünüzün diğer sağlıklı kısımlarına değmesine izin vermeyin ve onları koparın. Bunu yaparak, suya düşmelerini ve bütün gülü çürütmeye başlamalarını engellersiniz.

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur. *