FallinFlover Blog

En İlginç Çiçekler İsimleri

En İlginç Çiçekler İsimleri

Yeryüzünde, renkleri, kokuları, bizde çağrıştırdıkları anlamları birbirinden farklı, sayısız çiçek tür bulunmaktadır. Ama çoğu her yerde karşımıza çıkabiliyor. Onlara ulaşabilmek için özel araştırmalara gerek kalmıyor. Bu yazıda, söz konusu çiçek türlerinden en az bilinenlerin isimlerini bulabilirsiniz. Her biri eşiz güzellikte olmasına rağmen, yeterince korunamamaları yüzünden, dünyada nadir sayıda bulunuyorlar.

 yeşim asma

Yeşim Asma: Diğer adı zümrüdü asma olup Filipinler’in yağmur ormanlarında yaşar. Renkleri mavi ve yeşilin tonlarındadır. Ormanlar alanları tükendikçe, polenlerinin taşınamaması yüzünden sayıları gitgide azalmaktadır.

cebelitarık karanfili 

Cebelitarık Karanfili: Cebelitarık’ın kayalıklarına has bir çiçek türüdür. 1994 yılında tohumlarının bir dağcı tarafından, çoğaltılmak üzere Cebelitarık Botanik Bahçesi’ne taşındığı biliniyor. Bir örneği de Londra Kraliyet Botanik Bahçesi’nde yer alır.

 papağan gagası

Papağan Gagası: Kanarya Adaları’nda polenlerini taşıyan kuşların yok olması yüzünden, o artık doğada yetişmeyen çiçek isimleri arasında.

 çikolata kozmozu

Çikolata Kozmozu: Meksika Yıldızı adıyla da tanıyor. Rengi kırmızı ile kahverengi arasında… Yazın yaydığını vanilya kokusu yüzünden herkes tarafından seviliyor. Ama maalesef. Neredeyse yüz yıldır doğal haliyle bulunmuyor. 1902’den beri korunan tek örneği var.

 kokio çiçeği

Kokio Çiçeği: Kırmızı renkli olup, yalnızca Hawai adalarından birinde bulunuyor. 70’li yıllarda neslinin tükendiği sanılırken son dalının aşılanmasıyla türü sil baştan canlandırılmış.

 hayalet orkide

Hayalet Orkide: Japonya’da, Rusya’da, İngiltere’de hatta Fransa’da halen bulunduğu bilinmesine rağmen, çok sık rastlanamıyor. Bunun nedeni, toprak altında yaşayabiliyor olması… Sadece ortam güvenli olduğunda kafasını çıkarıyor.

 middlemist kırmızısı

Middlemist Kırmızısı: Yeryüzünde sadece iki adet bulunmakta. İlki Yeni Zelenda’nın bir bahçesinde, ikincisi, İngiltere’nin bir serasında yer alıyor. John Middlemist’in yardımıyla İngiltere’ye gelmiş olmasından onun adı verilmiş. Rengi kırmızı değil, pembedir. Dünyanın başka yerlerinde de var olabilme ihtimali düşünülüyor.

 Kadupul

Kaudupul: Diğer adı Gecenin Kraliçesi olan bu kaktüs türünün yetiştirilebilmesi çok basit. Ama yıl içinde yalnızca tek gece çiçek açıyor.  Japonlar, Ayın Altındaki Güzellik diyorlar.

 kadavra çiçeği

Kadavra Çiçeği: Sumatra yağmur ormanlarının güzel çiçeği, neredeyse 3 metreye kadar uzuyor. Adını çürümüş bir ölüye benzeyen kokusundan alıyor.  Bu berbat özelliği yüzünden o aynı zamanda körü kokan çiçek isimleri arasında.

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur. *