FallinFlover Blog

Evde gül suyu nasıl yapılır? 6 basit adımda!

Evde gül suyu nasıl yapılır? 6 basit adımda!

Meyve ve sebzelerin bile bozgunculardan kurtulamadığı günümüzde, çok sayıda kozmetik markası tarafından şiddetle pazarlanan gül suyunun kalitesine ve sağlığa etkisine güvenmek biraz zordur.

Raflarda satılan gül suyunun ne kadar kaliteli olduğundan emin değil misiniz? Ya da daha ekonomik bir şekilde daha sağlıklı gül suyu mu istiyorsunuz? Bu yazıda evde gül suyu yapmak için izleyebileceğiniz basit adımları sizin için anlatıyoruz!

Evde gül suyu yapımı

Gereken Malzemeler

  • Organik Güller (istediğiniz sayıda)
  • Damıtılmış su (gül taç yapraklarını kapatacak kadar)

Başlayalım!

1. Güllerinizi İyi Seçin

Taze yapraklara sahip taze güller seçmeye özen gösterin. Güller büyürken böcek ilacı ya da kimyasallar kullanılmamış olmalıdır, bu nedenle kendi yetiştirdiğiniz gülleri kullanmak hem güvenli hem de eğlenceli bir yöntem olacaktır. Bunun için vaktiniz yoksa güvendiğiniz bir yerden organik gül temin etmeye çalışmalısınız.

2. Taç Yapraklarını Ayıklayın

Dalı ve daldaki yaprakları kullanmayın.  Yalnızca gülün küçük taç yapraklarını kullanın. Özenle teker teker koparıp bir yerde biriktirin. Artan dalı ve dalın yapraklarını atabilirsiniz.

3. Güzelce Temizleyin

Ayıkladığınız taç yapraklarını böcekleri ve kir parçacıklarını gidermek için iyice ılık suyla güzelce yıkayın. İçinde kir/böcek/toprak kalırsa gül suyunuz yeterince steril olmayacaktır.

4. Damıtılmış Su Ekleyin

gül suyuYaprakları büyükçe bir kadın içine  yerleştirin ve üzerlerini kapatacak kadar damıtılmış su ilave edin. Eğer bundan daha fazla damıtılmış su eklerseniz gül suyunuzu fazla sulandırmış olursunuz. Bunu istemeyeceğiniz için eklediğiniz suyun miktarına dikkat edin.

5. Kaynatma Vakti.

Tencereyi bir kapakla kapatın ve düşük alevle kaynatın. Su fokurdayacak kadar sıcak olmamalı fakat buhar verecek kadar sıcak olmalıdır. Yapraklar renklerini kaybedinceye ve su gül yaprakları rengini alana kadar kaynatmaya devam edin. Bu 20-30 dakika sürecektir. Yüzeye çıkan gül yağını görüp tebessüm edeceksiniz. :)

6. Gül Suyunuz Hazır!

Karışımı iyice sıkın ve gül yapraklarını ayıklayın. Ellerinizle üretmiş olduğunuz gül suyunuzu cam bir kavanoza aktarın. Daha uzun süre taze kalmasını isterseniz buzdolabında saklamanızda fayda olacaktır. 

 

Notlar: 

Biz 10 sap gül kullanarak 2 litre gül civarında suyu elde edebildik. Bu fazla bir miktar gibi görünse de buzdolabında uzun bir süre taze kalacaktır. Kapalı cam bir kavanoz saklama işlemi için idealdir. Güle güle kullanın!

 

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur. *