FallinFlover Blog

Evde Gül Yaprağı nasıl kurutulur? 5 Adımda!

Evde Gül Yaprağı nasıl kurutulur? 5 Adımda!

  Gül yaprakları doğanın bize sunduğu bir armağandır. Vücut bakımında son derece faydalı olmakla birlikte göz zevkimizi de doyururlar. Kurutulmuş gül yaprakları uzun süre dayanır ve pek çok kullanım alanı vardır. Ayrıca yapımı çok kolay ve neredeyse bedavadır. Hiçbir özel malzeme olmadan yalnızca birkaç dakika içinde gül yapraklarını nasıl kurutabileceğinizi anlatacağız!

 

Evde gül kurutmak çok basit! Başlayalım.

1.Güllerinizi hazırlayın

Bitki ilacı, böcek ilacı veya diğer kimyasallarla işlem görmemiş güller edinerek işe başlayın. Güllerin saplarını kesin.

2. Yaprakları hazırlayın

gül yapraklarıGül yapraklarını tam köklerinden dikkatlice çekip koparın. Sapı ve sapın yapraklarını kullanmayın. Gül yapraklarını nazikçe durulayın ve suyun iyice çekildiğinden emin olun.

3. Pişirmeye hazırlanın

Yaprakları, fırın kağıdıyla kaplı bir tepsiye tek kat halinde yerleştirin. Yapraklarda kalıntı veya böcek olmadığından emin olun.

 

 

4. Pişirme Vakti

Yaprakları 90 derecede yapraklar gevrekleşene kadar ve kolayca kırılacak kıvama gelene kadar 10 dakika kadar pişirin.  Yapraklarda nem kalmasını istemiyoruz, yaprakları çıkarıp kontrol edin, hâlâ su ihtiva ediyorsa 2 dakika daha pişirebilirsiniz.

5. Saklama yöntemleri

kuru gül yaprağıYapraklar tamamen soğuyana kadar bekleyin ve hava geçirmez bir cam bir kapta saklayabilirsiniz. Işıktan uzak tutun. Bu daha uzun süre kullanılabilmelerini sağlayacaktır.

 

KURUTULMUŞ GÜL YAPRAKLARI İÇİN 10 KULLANIM ALANI

  1.  Doğal detoks karışımları için kurutulmuş gül kullanılabilir.
  2.  Kurutulmuş gül yaprakları gül suyu yapmak için de kullanılabilir.
  3.  Kurutulmuş gül yaprakları hoş ve keyifli bir banyo yapmanız için küvete serpilebilir.
  4. Hoş kokulu bir karışım oluşturmak için kurutulmuş gül yaprakları, otlar, baharatlar ve uçucu yağlarla birleştirip masanıza koyabilirsiniz.
  5. Küçük pamuk ya da bez torbaları kuru gül yapraklarıyla doldurularak, dolaplara ve çekmecelere koyulabilecek oda kokularına dönüştürebilirsiniz.
  6. Kurutulmuş gül yapraklarını şık zarflara serpiştirebilir veya hediye paketlerinin üzerine yerleştirip sevdiklerinize unutulmaz hediyeler verebilirsiniz.
  7. Düğün mü planlıyorsunuz? Kurutulmuş gül yapraklarını etrafa dağıtabilir veya biyolojik bir konfeti olarak kullanabilirsiniz. :)
  8. Kuru gül yapraklarını pişirebilir veya çay yapabilirsiniz. (Bunu yaparken kullanılan gül yapraklarının herhangi bir kimyasal barındırmadığından emin olun.)
  9. Kurutulmuş gül yapraklarını kek veya kurabiyeleriniz için doğal bir süsleme olarak kullanabilirsiniz. (Bunu yaparken kullanılan gül yapraklarının herhangi bir kimyasal barındırmadığından emin olun.)
  10. Son olarak yatak odanıza ellerinizle kuruttuğunuz gül yapraklarını serpiştirip, partnerinize hoş bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. :)

Romantik gül 

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere, takipte kalın!

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur. *