FallinFlover Blog

Mavi Gülün Anlamı Nedir? Çok Şaşıracaksınız!

Mavi Gülün Anlamı Nedir? Çok Şaşıracaksınız!

 

MAVİ GÜLÜN ANLAMI

 

Doğada bulunan her çiçek kokusu ve rengi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. İnsanları cezbeden bir yapıları bulunmaktadır. Bu çiçeklerin en çok bilinen türlerinin başında gül familyası gelmektedir. Bu familyaya sonradan dahil olan üyesi ise mavi gül olmuştur. Mavi gül doğada yetişmemektedir. Çünkü güllerin yapısında mavi rengini üretebilen bir renk pigmenti bulunmamaktadır. Günümüzde mavi güller sadece yapay ortamlarda üretilebilmektedir, doğada çok az bulunur. Mavi gülün anlamı da burada netleşmektedir.

mavigülanlami

 

Mavi Gülün Sırrı

 

Göz alıcı ve çekici bir çiçek olan mavi gül, gizem anlamına gelmektedir. Aslında sırrı, gizemli olmasıdır. Bir nevi “sır içinde sır” da denilebilir. Esrarengiz ve anlaşılmaz olan kimseler mavi güle benzetilir. Bu çiçeği birisi size göndermiş ise size ne kadar esrarengiz olduğunuzu anlatmak istemiştir. Ortaya çıkarılamayan sır ve baş döndüren güzellik mavi gül ile sembolize edilmektedir. Mavi gülü alan kişi birçok olayın, yorumun, fikrin öznesi haline gelmiştir. Mavi gül, karmaşık kişiliği, çözülemeyen kimliği olan kişilere ithafen verilmektedir.

mavigülünanlami

 

Mavi Gül İmkansızlıktır!

 

Elde edilemeyen ve imkansızlıkların zirvesi, çaresizliğin sembolü olan mavi gül, doğada nadir olarak bulunduğu için verilen kişinin elde edilmesinin zor olduğu anlamlarını da ifade eder. Bu sebeple mavi gül, bazen imkansız aşktır. Bazen bir tutku. Bazen elde edilmesi zorlu bir süreç. Bazen de imkansız olan bir hayal ürününü ifade eder. Mavi gülü veren kişi bu duyguları bünyesinde barındırır.

 

Mavi Gülün Tonları

 

Mavinin daha koyu rengi olan mor renk de, mavi renk gibi belirsizliği, kesinsizliği sembolize etmektedir. Yapay ortamlarda, insan eliyle üretilen mor gül, mavi güldeki gerçeküstücülük hissini derinden yaşatmaktadır. Bu sebeple mavi gül, hiçbir zaman elde edilemeyeni övmektir. Mavi gülün tonlarından olan leylak ise, ilk görüşte oluşan elektriklenme, çarpıntı, saf aşk duygusunu ifade etmektedir. İlk aşkın en masum temsilcisidir.

 mavigülnedir

Mavi Gülün Nadir Bilinen Anlamları

 

Nadir olarak bilinen mavi gül anlamları da mevcuttur. Bazen mavi gülün, dikkatli olunması anlamına yorulduğu, temkinli olunacak durumları ifade ettiği de bilinmektedir. Çünkü mavi gül gizem ve sırrı ifade eder. O gizemin ardında neler olacağını kimse bilemez ve temkinli yaklaşmak durumundadır.

 

Yeni olasılıklar ve yakalanan fırsatlar mavi gül ile ifade edilebilir. Gizemli başlangıçların habercisidir.

mavigülünanlami

2 thoughts on “Mavi Gülün Anlamı Nedir? Çok Şaşıracaksınız!

 1. avatar Ebru says:

  Merhabalar,

  Mavi renk giydiğinizde; bağımsız, yaratıcı ve pozitif olursunuz. Kendinizi hiç olmadığınız kadar özgür hissederseniz. İnsanlara olan bağlılığınızı göstermek ve stresli ortamları yumuşatmak için mavi rengi tercih etmenizde fayda var. Örneğin; kırmızı mavinin tam tersidir. Nabız oranınızı ve vücut sıcaklığınızı arttırabilir fakat mavi ise rahatlamanızı, anksiyeteyi engellemenizi sağlar. 💙 İzninizle ben de mavi renkle ilgili yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/mavi-severler-buraya

  Güzel okumalar dilerim.

  http://www.ebrubektasoglu.com/

 2. avatar Merdan says:

  Aaa ben çok sewiyorum mawi gulü sempati duyuyorum meraklandim we araştirmaya baslamisdim we o kadar guzel jewaplar aldim.

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. * ile işaretli alanlar zorunludur. *